петък, 21 януари 2011 г.

Климата на България

                                                                 Климат
Обхваща Дунавската хълмиста равнина, по-ниските части на Предбалкана, Западна и Средна Стара планина, по-ниско котловинните области на Краище, Ихтиманска и Същинска Средна гора. Средната януарска температура е от –1,5 до –3,0 °С, а средната юлска 20–24 °С. Максималните температури достигат до 38–40 °С. Годишната сума на валежите е 500–700 mm, с минимум през февруари и максимум през юни. Преобладават западните и северозападните ветрове,следвани от източните.От местните ветрове се проявява фьонът.Климатът в областта е благоприатен за отглеждане на зърнени и технически култури,лозя и овощия(ябълки,круши,кайсии и сливи).Опасност за реколтата са засушаванята,градушките,късните пролетни и есенни мразове и слани.

Област с преходно континентален климат [редактиране]

Обхваща цялата Горнотракийска низина, ниските задбалкански котловини, северната част на Тунджанската хълмиста и нископланинска област и Източна Стара планина. Средната януарска температура е от –1,5 до +1 °С, средната юлска — 22–24 °С, а максималните летни температури достигат до 40 °С. Годишната сума на валежите е както в Умерено-континанталната климатична област, с по-силно изразени минимуми и максимуми.

Област с континентално-средиземноморски климат [редактиране]

Към тази област спадат долината на реките Струма (южно от Симитли) и Места(южно от Гоце Делчев), ниските места на Източните Родопи и Странджа планина. Характерно е преобладаването на зимните валежи. Зимата е по-мека, със средна януарска температура 1–2 °С, пролетта настъпва по-рано, а лятото е горещо със средна юлска температура 24–25 °С.

Област на черноморското климатично влияние [редактиране]

Тя заема тясна ивица от крайбрежието. Влиянието на Черно море се изразява главно в намаление на температурната амплитуда. Средната температура на въздуха през януари е 0–3,5 °С, а през юли 22–23 °С. Силните зимни застудявания в тази област се проявяват по-слабо, а есенната температура е по-висока от пролетната. Количеството на валежите е сравнително изравнено по сезони, като са запазени характерните за страната минимуми и максимуми.

Планинска климатична област [редактиране]

Обхваща териториите с надморска височина над 950-1000 m. Характеризира се с по-ниски температури на въздуха и значително по-висока сума на валежите (800-1200 мм) спрямо останалите климатични области. Тази област е с по-малко значение за растениевъдното производство на страната.

Вижте още [редактиране]

Външни препратки [редактиране]

Климат и разположение на България

Няма коментари:

Публикуване на коментар