Google Inc. (произношение: Гугъл) е американска интернет компания, чиято обявена мисия е „да организира световната информация и да я направи универсално достъпна и полезна за всеки“.[2] Google е базирана в град Маунтин Вю, щат Калифорния. Към 15 юли 2010 г. в Google постоянно са заети 21 805 служители. Компанията разполага с хиляди сървъри по света, които обработват милиони заявки за търсене ежедневно и около 1 петабайт потребителски данни всеки час.
Компанията е създадена от американците Лари Пейдж и Сергей Брин (американец от руски произход), докато те са студенти в Станфордския университет и се опитват да измислят ефикасен алгоритъм (машина) за търсене на уеб страници по ключова дума. Фирмата е регистрирана като частна компания на 4 септември 1998 г. Оттогава Google продължава да се разраства непрекъснато чрез разработване на нови продукти, придобиване и партньорство с други компании. Основните си приходи Google получава от главната услуга, която предлага - Google Търсене – генериране на резултатите от търсене на текст в световната мрежа (търсачка). Сегашен главен изпълнителен директор е Ерик Шмид.
Името на Google представлява игра на думи и произхожда от думата "гугол" (googol), която е математически термин за единица последвана от 100 нули (10100). Днес, поради ежедневната употреба в английския език, думата "google" е добавена в Оксфордския английски речник и означава "използване на търсачката на Google за намиране на информация в интернет".[3]
Google Търсене е най-голямата търсачка в World Wide Web. Чрез различните си услуги Google получава над 200 милиона заявки всеки ден. На 30 декември 2005, след проучване сред потребителите на CNN, създаването на Google е обявено за най-значимото откритие на интернет.[4] „Която и да е информация е на един Google разстояние.“ - този афоризъм (или не) описва най-точно значението му.
Google Книги е услуга, която индексира и предоставя за ползване на потребителите на Google книжното наследство на човечеството. В момента е в експериментална фаза (бета версия), но вече може напълно да се използва. Google дигитализира и публикува онлайн каталог от книги и текстовете им в цялостен и частичен вид, съдържащ огромен брой томове от всички времена.
Когато се ползва английският интерфейс, независимо дали на адрес www.google.bg или www.google.com , то търсенето на книги е напълно интегрирано с Уеб-търсачката и връща евентуалните резултати в горната част на списъка с намерените сайтове, със специален символ изобразяващ купчина книги. Търсенето е в целия текст на книгата.
Google Изображения е услуга, която търси изображения в уеб. Ключовите думи за търсене са образувани от името на файла, текста на връзката към изображението и текста към изображението.
Резултатите от търсенето зависят от потребителските настройки. Най-много резултати се получават при английски интерфейс, търсене в страници на всички езици и нефилтриране на порнографията - отбелязва се SafeSearch Filtering — Do not filter my search results.
За търсенето на картинки, филтрацията може да се изключи и при интерфейс на руски език. С интерфейс на български това не е възможно.
Gmail е уеб базиран пощенски клиент. Потребителите имат възможност да получават своите писма и от други локални клиенти. Това и други добавени функционалности, прави услугата на Google доста популярна и удобна за ползване.
Google Земя е софтуерна програма за географска и спътникова информация с променлива резолюция, проектираща се върху виртуален глобус.
Google Карти е услуга, която позволява разглеждане на карти, намиране на път между 2 точки и др.
iGoogle е услуга на Google, която представлява Ajax-базирана персонализирана начална страница, която може да бъде настройвана по желание на потребителя. Може да съдържа много приставки като календар, RSS потоци с новини, YouTube канали, часовници, цитат на деня, търсене на продукти в eBay, таймери и още много други.
YouTube - видео портал, който беше закупен от Google на 10.10.2006 г. за колосалната сума от 1.65млрд. долара като това се превърна в най-скъпата покупка на гиганта Google до тогава. Въпреки покупката Google оставиха 65-те служители на YouTube да работят самостоятелно.
Няма коментари:
Публикуване на коментар