Държавата България е основана от хан Аспарух през 681 г. Но поради географското си разположение, тези земи са сред първите населени райони в Европа. Тук са открити следи на цивилизации по - стари от тези в Месопотамия и Египет. Археологическите находки свидетелстват за хора с изтънчен вкус и развити занаятчийски умения. Откритото във варненския некропол съкровище се смята за най – старото обработено злато в света. Много са народите, обитавали тези земи през различните епохи, чиито следи са осезаеми до днес.
Траките се смятат за най – старото население в района на днешна България. Според античния историк Херодот те били най – многобройният народ след индийския. Из цяла България се издигат тракийски гробищни могили. За съжаление повечето от тях отдавна са ограбени, но в тези, които са устояли на времето и набезите, са намерени уникални произведения на изкуството. Стенописите в Казанлъшката гробница, Панагюрското, Вълчитрънското и Рогозенското съкровища са само малка част, свидетелстваща за достиженията на траките. Редица от техните божества, като Дионис, Асклепий, Бендида и др. са приети от гърците и римляните и украсяват техните пантеони. Тракиец е и митичният певец и герой Орфей, а ако се озовете сред вековните гори на неговия дом – Родопите ще повярвате, че той все още скита самотен с арфата си и тъгува за любимата си Евридика.
През 7 – 6 век пр. н. е. Българското Черноморие е колонизирано от елинските търговци и мореплаватели. През 4 в. пр.н.е. територията на съвремена България е завладяна от македонците на Филип II и неговия син Александър Велики. През 1 век от н. е. тези земи стават римски провинции. От 4 в. нататък Балканският полуостров е под властта на Византия. Това господство обаче е прекъснато, когато през 681 г. българите, начело с хан Аспарух се обединяват със заселилите се по-рано тук славянски племена и разгромяват византийската армия във великата битка при Онгъл, делтата на река Дунав. Така е основана България с първа столица Плиска. През 865 г. под управлението на княз Борис – Михаил, България става християнска държава, а царуването на наследника му Симеон Велики остава в историята като „Златния век”.
Приема се славянската писменост, създават се книжовни школи, строят се грандиозни храмове и манастири, а държавата има излаз на три морета – Черно, Егейско и Адриатическо. Столицата се премества във Велики Преслав, който по това време с нищо не отстъпва по красота и величие на Константинопол. През 1018 г. след ожесточена съпротива България пада под Византийско владичество до 1187 г., когато търновските братя Асен и Петър извоюват независимостта на България и създават Второто българско царство със столица Велико Търново. През управлението на техния по-малък брат, Калоян, България претърпява сериозен политически възход. Цар Калоян е изключителен военен стратег и е владетелят, който разбива, смятаната дотогава за непобедима, конница на латинските кръстоносци. Този стремителен прогрес продължава и по времето на Иван Асен 2, когато държавата достига величието от времето на Симеон Велики. След смъртта на великия държавник обаче настъпва криза. Около 100 години по – късно, през 1393 г., столицата Търново е завладяна от османците и в продължение на 5 тъмни века България е под Турско робство. Дългото време и системните опити на османците да помохамеданчат местното население все пак не успяват да сломят българския дух.
Въпреки че е под робство, България преживява своя Ренесанс. Епохата на Българското възраждане започва през 1762 г. когато Паисий Хилендарски написва „История славянобългаска” - творба с уникален културно-исторически и психологически ефект. Заражда се националното самосъзнание, процъфтяват търговията и занаятите, а огромни суми от натрупания капитал се даряват за изграждането на черкви, училища и обществени сгради. Финансовият и културният подем води до зараждането на национално – освободителното движение. То достига своя връх по време на Априлското въстание от 1876 г. Бунтът е удавен в кръв, но цяла Европа научава за страданието на българския народ. Година по – късно руските войски преминават Дунава и започва кръвопролитната Руско – Турска Освободителна война, в която дейно участие взема и българското опълчение. На 3 март 1878 г. е подписан Санстефанският мирен договор, който поставя началото на Третата българска държава. Националната радост е помрачена от Берлинския конгрес, който разделя освободените земи на Княжество България и Източна Румелия – автономна област към Османската империя. Националното обединение на двете части се извършва на 6 септември 1885 г.
Първите десетилетия след Освобождението са години на натрупване на капитал и модернизиране на държавата. След Втората световна война страната става част от бившия социалистически блок. През 1989 г. настъпват политически промени и днес България е демократична държава, част от европейското семейство.
Културно – историческото наследство и природните богатства на България я превръщат в атрактивна туристическа дестинация. Където и да стъпите в тази китна страна, ще бъдете посрещнати от топли и гостоприемни хора. Добре дошли в България, земя с непристъпни планини и топли златисти плажове, земя в която почиват костите на хиляди знайни и незнайни герои, земя на легенди и място в което ще изживеете много щастливи моменти. VisitBulgaria ще ви помогне да почувствате магията на България.
Няма коментари:
Публикуване на коментар